Pojdi na glavno vsebino
meni

Tržič v znamenju spominov, opominov in prijateljstva

9. junij 2025

Tržič je kraj, kjer zgodovina povezuje in gradi mostove prihodnosti.

Minuli konec tedna je bil v Tržiču prežet z globokimi spomini, opomini in srčnim prijateljstvom. V soboto, 7. junija 2025, je v spominskem parku nekdanjega koncentracijskega taborišča Ljubelj jug potekala slovesnost ob 80. obletnici osvoboditve taborišča. Hkrati pa je Tržič gostil tudi delegacijo iz pobratenega francoskega mesta Sainte-Marie-aux-Mines, kar je dogodku dodalo dodatno povezovalno razsežnost.

Ljubelj – simbol trpljenja, upanja in poguma

Na kraju nekdanjega nacističnega taborišča, kjer so med drugo svetovno vojno trpeli in umirali taboriščniki iz različnih evropskih držav, je bila v soboto dopoldne osrednja komemoracija v spomin na žrtve nacizma. Slavnostna govornica je bila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, zbrane pa so med drugim nagovorili tudi predsednik ZZB za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman, predstavnica francoskega združenja Amicale Mauthausen in župan Občine Tržič Peter Miklič.

V svojem govoru je tržiški župan poudaril pomen spominjanja in ohranjanja zgodovinskega spomina, ne le kot poklona žrtvam, ampak tudi kot opomin prihodnjim generacijam. »Nikoli več! - jasen in močan vzklik po koncu druge svetovne vojne je danes skoraj neslišen,« je opozoril Miklič. »Morda je zato danes, bolj na mestu še vedno boleč vzklik "J'accuse - obtožujem!", zapisan tudi na spomeniku, h kateremu so danes različne delegacije položile vence v spomin na žrtve. Obtožujem tiste, ki z izkrivljanjem zgodovine in zlorabo spomina opravičujejo nasilje nad drugimi. Obtožujem tiste, ki v imenu interesov, moči ali koristi gledajo stran in molčijo. Obtožujem tudi nas vse, če se ne odzovemo, ko se rušijo temeljne človeške vrednote," je poudaril župan.

Slovesnost je spremljal čustven kulturni program, v katerem so sodelovali Policijski orkester, učenci OŠ Tržič in Trio Jemc. Dogodek je povezovala Maja Tekavec.

Poglabljanje vezi s pobratenim mestom

Posebno noto letošnji komemoraciji je dal obisk delegacije iz francoskega mesta Sainte-Marie-aux-Mines, ki je s Tržičem pobrateno že več kot pol stoletja. Županja Noëllie Hestin in podžupanja Nathalie Roussel sta v Parku prijateljstva (znanem tudi kot Park pobratenja in je  simbol dolgoletnega povezovanja med mestoma) položili cvetje in se poklonile spominu na tragične dogodke, ki povezujejo mesti že od časa druge svetovne vojne. Francoski gostji sta si ogledali staro mestno jedro Tržiča, Dovžanovo sotesko, Tržiški muzej in druge naravne in kulturne znamenitosti kraja. V neformalnih pogovorih z gostitelji sta v sproščenem in prijateljskem vzdušju ponovno potrdili zavezanost k sodelovanju in ohranjanju vezi med obema mestoma.

Skupaj za mir in spoštovanje

Dogajanje minulega konca tedna je bilo opomnik, da svoboda in mir nista samoumevna. Hkrati pa je to tudi dokaz, da lahko spomin na preteklost postane temelj prihodnjega sodelovanja. Mostovi, ki jih gradimo dan današnji, rastejo iz poguma in trpljenja včerajšnjega dne – in Tržič ostaja kraj, kjer se to spoštljivo prepleta.

Slike: Občina Tržič, Foto klub Tržič in Iztok Pipan

Klepet
Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...