Koledar dogodkov v občini Tržič
-
Izobraževanje, predavanje
Rekreacija v gozdovih na območju občine Tržič – predstavitev rezultatov ankete
Podjetniški inkubator Tržič, Predilniška cesta 16, Tržič Zavod za gozdove Slovenije in Občina TržičKako usklajevati rekreacijske aktivnosti z ostalimi dejavnostmi v gozdovih na območju občine Tržič?
Območje občine Tržič je glede na lego (dostopnost) in naravne razmere zanimivo za izvajaje različnih oblik rekreacije, tako za prebivalce kot obiskovalce. Rekreacija pa lahko moti primarno rabo gozdov ter vsakdanje življenje ljudi in živali, prav tako pa vpliva tudi na rastlinstvo. Oblike rekreacije so čedalje bolj različne in se ne odvijajo le prek dneva, ampak tudi ponoči.
Zavod za gozdove Slovenije je zato območje občine Tržič izbral kot »živi laboratorij« v okviru evropskega projekta Forest EcoValue (Interreg Alpine Space). Med preučevanjem rabe biomase in urejanja hudournikov je rekreacijska raba gozdov tretja izbrana tematika. Slednja predstavlja vse večji izziv pri rabi gozdov, zato je bila v letu 2024 izvedena preveritev rekreacijske rabe prek anketnega vprašalnika. Rezultati so bili najprej preverjeni na delavnici z različnimi deležniki, kjer so bili opredeljeni tudi predlogi usmerjanja rekreacijske rabe ter boljše usklajenost in nekonfliktnosti rabe gozdnega prostora.
Več o rezultatih ankete o rekreaciji na območju občine Tržič in izsledkih delavnice s ključnimi deležniki bo predstavljeno na javni predstaviti 28. 5. 2025, ob 18. uri, v Podjetniškem inkubatorju Tržič.
Izobraževanje, predavanje, ZdravjeŠOLA ZA BODOČE STARŠE: Nega dojenčka
Izobraževanje, predavanje, Kultura, Za otroke, ZabavaPravljične rokodelnice in družinsko branje
Knjižnica Dr. Toneta Pretnarja, Balos 4, 4290 Tržič Knjižnica Dr. Toneta Pretnarja, Balos 4, 4290 Tržič /// (04) 592 38 83Pravljične rokodelnice so skupni projekt gorenjskih splošnih knjižnic. V Knjižnici dr. Toneta Pretnarja smo zanje na otroškem oddelku pripravili ustvarjalni kotiček – mizo, na kateri vsak mesec pripravimo polizdelke za tekoči mesec, poleg pa priložimo tudi pripomočke za ustvarjanje. Na voljo tudi knjige, ki se navezujejo na rokodelnico (npr. knjige o božiču, ribah, kitih, kolesih …). Otroci skupaj s starši tako v knjižnici kvalitetno preživljajo svoj prosti čas ob branju in ustvarjanju, obenem pa ob izrezovanju, barvanju, lepljenju … razvijajo fino motoriko in domišljijo ob poslušanju zgodbic.
Družinsko branje so v Mestni knjižnici Kranj zasnovali z namenom, da bi k skupnemu branju pritegnili družine z otroki. Domača knjižnica se hitro izčrpa in k bralni kulturi spada tudi obisk knjižnice, kjer lahko berete, si gradivo izposodite na dom, se družite in pogovarjate z otrokom. S pomočjo knjige vzgajate prijazno in sproščeno, zraven se zabavate in koristno preživite prosti čas. Poleg vseh omenjenih ciljev je najbolj pomemben skupni, da otroka že v zgodnjem obdobju s pomočjo kvalitetnih in raznovrstnih knjig vzgojimo v dobrega bralca. Starši lahko pri tem računate na podporo knjižničark in knjižničarjev z nasveti in seznami knjig, izbranim in pripravljenim gradivom.
Projektu Družinsko branje se je leta 2016 pridružila tudi Knjižnica dr. Toneta Pretnarja. V Družinskem branju lahko sodelujete tako, da na otroškem oddelku knjižnice in na potujoči knjižnici izpolnite družinsko bralno knjižico s podatki sodelujočih družinskih članov. V knjižici si lahko izberete in izposodite katerekoli knjige s seznama, ki ga najdete v bralni knjižici.
Za prebrane knjige prejmete nagrado.
• do 8 let
Preberete 20 knjig s seznama. O prebranem se pogovorite, odgovorite na vprašanja in skupaj z otroki ocenite knjigo.
Knjižico z izpolnjenimi kuponi do 8 let prinesite v knjižnico.• od 9 do 12 let
Otroci preberete 3 knjige s seznama in se o prebranem pogovorite s starši. Skupaj lahko preberete knjigo, odlomek, poglavje … Napišete svoje mnenje o prebranih knjigah. Knjige ocenite in izpolnjene kupone od 9 do 12 let prinesete v knjižnico.Vsaka družina lahko prejme največ 6 nagrad.