Pojdi na glavno vsebino
iskanje meni

Koledar dogodkov v občini Tržič


  • Šuštarska nedelja

    Staro mestno jedro Tržiča Turistično društvo Tržič | info.tdtrzic@gmail.com | 041 753 131 | www.trzic.info/ |

    Na angelsko nedeljo, prvo nedeljo v septembru, tržiške ulice oživijo in v mesto pod Karavankami privabijo veliko obiskovalcev. Šuštarska nedelja se je razvila iz tržiških sejmov. Tržič je leta 1492 dobil trške pravice za prodajo vina, živine in železnih izdelkov. Tako so se v mestu tedensko in tudi letno vrstili sejmi, med katerimi je bil najpomembnejši sejem kmečkih izdelkov na angelsko nedeljo (prva nedelja v septembru).

    Šuštarska nedelja že dolgo ni več samo semenj, temveč mesto obrti, nakupov, športa, zabave, nagradnih iger, izobraževanja in veselja. Največ obiskovalcev pa privabijo ugodni sejemski nakupi. Spremljevalni program Šuštarske nedelje je pester. Galerije in muzeji odprejo vrata in pokažejo svoje zbirke, na prireditvenih odrih se nastopi glasbenikov, plesalcev in športnikov vrstijo ves dan. Najmlajši in malo manj mladi spoznavajo tradicijo čevljarstva in obrti, se zabavajo v luna parku in preizkušajo srečo v nagradnih igrah.

    S tradicijo  Šuštarske nedelje je povezana šega »frejšpreh´nga«. Včasih so ravno na angelsko nedeljo v Tržiču sprejemali  čevljarske vajence med pomočnike. 

    Program prireditve

    od 8. do 19. ure od Paviljona NOB do cerkve sv. Andreja; Sejem

     od 9. do 17. ure pred cerkvijo sv. Andreja; Šuštarski kotiček – prikaz izdelovanja čevljev v živo

     od 9. do 19. ure v Paviljonu NOB; Razstava tržiških obrtnikov Območne obrtno-podjetniške zbornice Tržič

     od 9.30 do 15. ure na parkirišču tržnice pri Občini Tržič; 9. Festival tržiških bržol

    od 10. ure dalje na glavnem odru na Predilniški cesti; Šuštarska veselica z Radiem Gorenc

     od 10. do 18. ure v Tržiškem muzeju; Ogled nove stalne razstave »Klobčič in nit, stari modni hit« v spremstvu kustosov, ogled obrtnih zbirk, ogled Slovenskega smučarskega muzeja, čeveljčkove igre na muzejskem vrtu, nagradna detektivska igra »Pot radovednega čeveljčka«

    od 10. do 12. in od 14. do 16. ure v Tržiškem muzeju; Ustvarjalne delavnice za otroke (izdelki iz tekstila)

    od 10. do 18. ure v Kurnikovi hiši; Ogled stalne etnološke razstave o pretekli bivanjski kulturi

    od 11. do 16. ure v atriju Občine Tržič; Plezanje na mlaj

    9. Festival tržiških bržol

    parkirišče Občine Tržič Turistično društvo Tržič | info.tdtrzic@gmail.com | 041 753 131 | www.trzic.info |

    Obari podobna jed je prava tržiška specialiteta z večstoletno tradicijo. Turistično društvo Tržič je z namenom ohranjanja in promocije te znamenite jedi pričelo z vsakoletno organizacijo Festivala tržiških bržol, tekmovanja v kuhanju tržiških bržol na odprtem ognju. Ob 11. uri prižiganje ognja.

    Iz mesa ovac so Tržičani že davno kuhali nekakšno ovčjo obaro. Ovčjemu mesu so dodali česen, čebulo, krompir in začimbe: veliko šetraja, brinove jagode … Iz tega je nastala slastna jed, ki je z videzom, vonjem in okusom prej spominjala na govejo, kot pa na ovčjo obaro. Tržiške bržole se bodo kuhale od 11. do 15. ure.

    Recepti iz starih kuharskih knjig pa pripovedujejo, da je tržiška bržola kos mesa od koštruna (ovna), ki ga je treba peči v enem kosu, kot pečenko, vendar z začimbami kot za obaro. Tako so v revnih kuhinjah pripravljali obilno zalite tržiške bržole, da so z majhno količino mesa lahko nahranili več lačnih ust. Na gostijah in v jedilnicah premožnejših meščanov pa so se mastili s koštrunovo pečenko. Ocenjevanje bržol bo ob 15. uri in ob 16. uri bo razglasitev najboljših bržol. 

    Tržiške bržole so danes še vedno na jedilnikih tržiških gospodinj. Vsaka jih skuha nekoliko po svoje, vendar so vsem skupne glavne značilnosti jedi.

    Program prireditve

    9:00  Zbor, žrebanje delovnih pozicij, urejanje prostora (dekoracije, napisi, …)

    9:30  Prižiganje ognja

    9:30 – 13:00  Kuhanje tržiških bržol

    10:00 – 15:00  Plesni in glasbeni program

    13:00 – 14:00 Ocenjevanje bržol

    14:00 – 15:00  Razglasitev najboljših bržol, podelitev nagrade in plaket sodelujočim (1. mesto – 500 EUR, 2. mesto – 100 EUR, 3. mesto – 50 EUR). Častni sponzor nagrade za 1. mesto je STS – KS 90 (Sindikat trgovine Slovenije – Konfederacija sindikatov 90 Slovenije). Nagradi za 2. in 3. mesto prispeva Turistično društvo Tržič.

    Razstava Šuštarska nedelja v Tržiču; 50 let obujanja šuštarske tradicije

    Galerija Atrij Občine Tržič Lado Srečnik | 031 611 444 | sladko.s@gmail.com |

    Na razstavi bodo predstavljeni utrinki in posebnosti šuštarskih nedelj, ki je zbral častni član, dolgoletni bivši predsednik Turističnega društva Tržič, Lado Srečnik.

    Razstava obsega fotografske utrinke, predstavljena bo čevljarska delavnica in različni spominki, orodje, usnje, razglednice, značke, kolajne, kape, stara šuštarska zastava in drugi spominki, zanimiv pa bo tudi pogled na maskote šuštarčka ob delu in na zabavi, na olimpijskih igrah in drugih prireditvah avtorja Mikija Mustra.

    Plesni klub Tržič - brezplačni september plesa in rekreacije za odrasle

    Paviljon Tržič Plesni klub Tržič | 040 635 710 | plesni.klub@gmail.com |

    Plesni klb Tržič vabi na brezplačni september plesa in rekreacije za odrasle. Z njimi zaplešite hip hop, break dance, rock and roll, jazz balet, FIT BURN in joga in sicer v Paviljonu Tržič nasproti pošte.

    Informacije vsak dan na tel.: 040 635 710 in plesni.klub@gmail.com ali osebno v Paviljonu NOB, nasproti pošte, vsak dan od 16. ure dalje.

    Brezplačne vadbe KUD Leyli v mesecu septembru

    Balos 4 KUD LEYLI | 040 865 362 | leyli.orient@gmail.com |

    KUD Leyli vabi na brezplačne vadbe v mesecu septembru, vsak ponedeljek, torek in četrtek na Boalos 4. Več informacij dobite: leyli.orient@gmail.com ali 040/865-362. 

    Razstava tržiških obrtnikov

    Galerija Paviljon Tržič Območna Obrtno-Podjetniška zbornica Tržič | 04 592 33 40 |

    Območna Obrtno-Podjetniška zbornica Tržič tudi letos vabi v Gelerijo Paviljon na ogled tradicionalne razstave tržiških obrtnikov. V soboto, 2. septembra bo razstava odprta med 9. in 13. uro, v nedeljo od 9. do 19. ure, in v ponedeljek od 9. do 12. ure. Vstop je prost.

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...