REVIVE – Eksperiment revitalizacije degradiranih prostorov
Zgodovinska mesta – trajnostni in vključujoči življenjski prostori za prihodnje generacije, ki jih navdihuje Novi Evropski Bauhaus
USPEŠNO IZVEDEN EKSPERIMENT V TRŽIČU
Med 30. junijem in 13. julijem 2024 je na vrtu Tržiškega muzeja skupina 14 mladih talentov iz šestih evropskih držav spoznavala potrebe prebivalcev Tržiča in načrtovala rešitve za ureditev do sedaj neizkoriščene javne površine in praznih stavb v severnem delu mestnega jedra. Namen prvega živega eksperimenta mednarodnega projekta REVIVE, ki ga koordinira Združenje zgodovinskih mest Slovenije, je bil skozi oči neobremenjenih mladih zasnovati ideje in hkrati pilotno pokazati, kako lahko dragocena javna površina postane lep in prijazen prostor za izvajanje muzejskih programov, sočasno pa tudi varno in spodbudno okolje za srečevanje in medgeneracijsko druženje prebivalcev mesta.
Po trimesečnem pripravljalnem obdobju (bootcampih), ki je potekalo na daljavo, so mladi arhitekti, urbanisti, umetniki, zgodovinarji, antropologi in sociologi iz Finske, Španije, Hrvaške, Italije, Romunije in Slovenije pod vodstvom treh strokovnih vodij začeli spreminjati podobo vrta ob Tržiškem muzeju. Zgradili so začasne prototipe, oblikovali razstave in ustvarili umetniške instalacije, ki so ponudile vpogled v prihodnost teh revitaliziranih javnih prostorov. Vsak element je bil skrbno dokumentiran, kar je zagotovilo celovit zapis njihovih inovativnih procesov in rešitev. V manj kot dveh tednih so prikazali izredne rezultate, ki dosegajo (v izvedbenem delu pa tudi presegajo) raven arhitekturnega natečaja. V okviru tržiškega eksperimenta so zasnovali:
- celovito urbanistično zasnovo možne prihodnje ureditve 1.862 m2 velikega vrta Tržiškega muzeja;
- idejni načrt prenove vrtne hiše, ki postane vstopna točka v vrt;
- idejni načrt prenove bližnje Sončeve hiše (včasih Bedinova hiša) kot skupnostne kavarne in javnega prostora za druženje prebivalcev;
- začasne prototipe, makete, fotografsko razstavo in umetniške inštalacije, ki praktično prikazujejo, kako bo muzejski vrt videti in kako bo deloval, če bodo ti načrti uresničeni;
- dokumentarni film o Tržiču in Tržičanih, s katerimi so se pogovarjali mladi strokovnjaki med bivanjem v mestu.
Vrhunec prvega od načrtovanih štirih živih eksperimentov na izbranih evropskih lokacijah dediščine je bil dobro obiskan zaključni dogodek, na katerem je ekipa predstavila svoje celovite urbanistične zasnove, idejne načrte in umetniška dela lokalni skupnosti in zainteresiranim javnostim. Vrt ob Tržiškem muzeju – in s tem mesto Tržič – je tako postal uspešen poskus revitalizacije v preteklosti zapostavljenega zgodovinskega območja, ki ob uresničitvi predstavljenih zamisli lahko postane nova lokacija za druženje, povezovanje lokalne skupnosti in različnih generacij, kar odseva tudi duh gibanja novi evropski Bauhaus. Uspešno izvedeni eksperiment v Tržiču je lahko odličen navdih drugim zgodovinskim mestom pri poskusu revitalizacije lokacij dediščine.
Vabimo vas k sodelovanju
Če vas zanima, kakšne rešitve so predlagali mladi udeleženci, vas vabimo, da se sprehodite skozi muzejski vrt Tržiškega muzeja, si ogledate načrte, fotografsko razstavo in inštalacijo tekstilne umetnice ter preskusite rešitve urbane opreme. Obenem bomo partnerji tržiškega eksperimenta – Občina Tržič, Tržiški muzej in Združenje zgodovinskih mest Slovenije – veseli vašega mnenja o ustreznosti posameznih rešitev in funkcij. Svoje mnenje nam lahko sporočite v kratki anketi.
Mednarodni projekt REVIVE, ki ga financira razpis Evropske komisije Ustvarjalna Evropa (Creative Europe) in v katerem sodelujejo partnerji iz šestih evropskih držav, si za osrednji cilj postavlja poiskati trajnostne, inovativne in vključujoče rešitve za revitalizacijo zgodovinskih mestnih središč in krajev. Z novo kreativno kulturno iniciativo, v katero vključujemo mlade, si prizadevamo kreirati nove vsebine ter tako predstaviti potencial izbranih stavb za preobrazbo življenje mesta in njihovih prebivalcev na izbranih lokacijah dediščine v štirih zgodovinskih mestnih središčih Romunije, Finske, Španije in Slovenije. Projekt traja od 1. novembra 2023 do 30. oktobra 2025.
Več o projektu REVIVE na https://www.revive-project.com, Instagramu in Facebooku.
Občina Tržič sodeluje v mednarodnem projektu REVIVE, ki ga vodi Združenje zgodovinskih mest Slovenije. Namen projekta je najti nove načine za oživitev starih mestnih jeder ter v skladu z idejami Novega evropskega Bauhausa v izbranih degradiranih prostorih spodbuditi trajnostne bivalne prakse. Pri tem REVIVE temelji na kulturni dediščini posameznega kraja in jo reinterpretira s pomočjo umetniških in kulturnih idej, ki jih v projekt doprinesejo skrbno izbrani mladi strokovnjaki iz različnih držav, iz različnih kulturnih okolij in z različnimi kompetencami in znanji. Cilj eksperimenta je najti nove pilotne primere trajnostne rabe javnega prostora, ki bodo lahko nadomestili izpete tradicionalne poglede na izbrane usihajoče predele mestnih jeder in jih napolnili z novimi perspektivami in svežo življenjsko energijo. Hkrati je ideja projekta kar najbolje opolnomočiti izbrane mlade talente, da razvijajo in izvajajo svojo strokovno vizijo v skladu s spoštovanjem do kulturne dediščine in potreb lokalnega prebivalstva.
V času trajanja projekta od novembra 2023 do oktobra 2025 bodo partnerji in izbrani mladi talenti iz šestih držav združili znanje, izkušnje in vizije v eksperimentih na štirih izbranih lokacijah: v našem Tržiču ter v mestih Iași v Romuniji, Cellino Attanasio v Italiji in mestu Turku na Finskem. Čeprav ima vsaka od izbranih lokacij svoje specifike, verjamemo, da lahko kreativne ideje, porojene v našem eksperimentu, dajo navdih in s tem veter v jadra tudi drugim mestom in vasem, ki se soočajo z usihanjem javnega življenja.
Program REVIVE sofinancira program Ustvarjalna Evropa. Več podatkov o projektu lahko najdete na spletnem mestu www.revive-project.com, kmalu pa tudi v živo v našem Tržiču.